536 295 454 697 452 855
Pn -Pt 7.00-17.00 Sob 7.30-12.00
Mickiewicza 1B/3 37-110 Żołynia k/Łańcuta
Close
Mickiewicza 1B/3 37-110 Żołynia k/Łańcuta
535 532 814 krystian@avitobudowa.pl
Jak działa rekuperacja?
Rekuperacja to obecnie najnowocześniejszy system wentylacji. Do tej pory w większości domów stosowana jest wentylacja grawitacyjna, która jest zdecydowanie mniej efektywna i posiada wiele wad. Przejdźmy jednak do rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej posiadającej także funkcje odzysku ciepła.
Centralnym punktem naszego systemu rekuperacji jest centrala wentylacyjna inaczej zwana rekuperatorem. Pobiera ona powietrze z dwóch kierunków. Jednym z nich jest świeże (zimne) powietrze z zewnątrz budynku (pobierane przez czerpnię), drugie to zużyte, brudne (ciepłe) powietrze z pomieszczeń wewnątrz, które później wyrzucane jest przez wyrzutnię. Obydwa strumienie powietrza specjalnymi przewodami wentylacyjnymi przedostają się do rekuperatora, gdzie następuje przekazanie energii z powietrza wyrzucanego na zewnątrz do powietrza wtłaczanego. Cały ten proces dokonuje się w wymienniku ciepła. Masy powietrza nie mieszają się ze sobą przemieszczając się tuż obok siebie, ale jednak w osobnych kanalikach. Dodatkowo rekuperator wyposażony jest w specjalne filtry, które wyłapują zanieczyszczenia przedostające się z zewnątrz.
Podłączone do rekuperatora przewody wentylacyjne doprowadzone są także do każdego z pomieszczeń w części mieszkalnej w domu. Z pomieszczeń wilgotnych (kuchnia, łazienka) poprzez anemostaty wywiewne powietrze jest pobierane do rekuperatora. Z kolei do pokojów typu salon czy sypialnia, poprzez anemostaty nawiewne wtłaczane jest powietrze świeże, zaczerpnięte na zewnątrz i przefiltrowane w rekuperatorze.
Dlaczego rekuperacja jest lepsza niż tradycyjna wentylacja grawitacyjna?
Wentylacja grawitacyjna dostarcza do budynku powietrze poprzez kominy wentylacyjne. Ten system wentylacji, w przeciwieństwie do rekuperacji, do swojego działania nie potrzebuje żadnych urządzeń. Działanie wentylacji grawitacyjnej w dużej mierze zależne jest od warunków pogodowych. Szczególnie odczuwamy to w okresach jesienno-zimowych kiedy to nieszczelność budynku doprowadza do straty ciepła ogrzanego powietrza wewnątrz naszego domu. Dzięki rekuperacji nasze wydatki przeznaczone na ogrzewanie domu mogą spaść aż o 30%-40%.
Ponadto, zastosowanie wentylacji grawitacyjnej w nowoczesnym budownictwie może powodować gromadzenie się wilgoci w pomieszczeniach. Działanie takiej wentylacji opiera się na pobieraniu powietrza kominami, a wyrzucanie go na zewnątrz nieszczelnością w oknach czy drzwiach. Obecne budynki są jednak coraz bardziej szczelne, więc wentylacja w takich budynkach często w ogóle nie spełnia swojego celu. W związku z tym występują liczne przypadki zagrzybienia ścian naszych pomieszczeń.
Jak wiemy z poprzedniego rozdziału rekuperacja wtłacza do naszego domu powietrze czyste, przefiltrowane. Poprzez kominy wentylacyjne do naszego domu wraz z powietrzem przedostaje się cała masa zanieczyszczeń, bakterii, wirusów czy roztoczy co ma wielki wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.
Czy system rekuperacji można stosować jedynie w nowych budynkach?
Odpowiedź brzmi nie, chociaż z pewnością w nowych domach rekuperacja sprawdza się najlepiej. Zaleca się rozplanowanie systemu wentylacji mechanicznej już na etapie projektowania budynku, aby wykluczyć niepotrzebne wydatki. Przede wszystkim należy zrezygnować z wymurowania kominów wentylacyjnych. Nasz dom powinien być jak najbardziej szczelny. Dodatkowe oszczędności możemy uzyskać poprzez rozprowadzanie przewodów wentylacyjnych jeszcze przed zalaniem zarówno dolnego jak górnego stropu. Kiedy wykonamy tę czynność na tym etapie wówczas nie będziemy musieli wiercić otworów w stropach na anemostaty. Sam rekuperator najlepiej jest zlokalizować na poddaszu, garażu, spiżarce, kotłowni lub innym pomieszczeniu gospodarczym.
Czy rekuperacja jest droga?
Zależy co rozumiemy pod pojęciem „drogi”. Koszt systemu rekuperacyjnego zawiera zakup rekuperatora, kanałów wentylacyjnych, anemostatów, kształtek wentylacyjnych i różnego rodzaju innych elementów. Musimy się liczyć także z kosztem instalacji wentylacji mechanicznej. Duży wpływ na ostateczną kwotę ma typ i jakość rekuperatora i kanałów wentylacyjnych oraz oczywiście wielkość budynku. Roczny koszt eksploatacji rekuperatora włączając w to opłatę za pobór prądu, wymianę filtrów oraz przeglądy w ramach gwarancji serwisowej wynosi ok. 350 zł. Inwestując w rekuperację na etapie planowania domu rezygnujemy z kominów wentylacyjnych, których koszt wynosi ponad 10 tys. zł. Doliczmy do tego także mniejsze o ok. 30 %-40% opłaty związane z ogrzewaniem domu. Warto wspomnieć jeszcze o świeżym powietrzu, którego wartości nie sposób wycenić.

O rekuperacji

Rekuperacją nazywamy system wentylacji mechanicznej, polecany zarówno w przypadku nowych jak i rekonstruowanych obiektów

Rekuperatory

Usuwają zanieczyszczone powietrze z domu zastępując je świeżym, zewnętrznym i filtrowanym powietrzem, zapewniając przy tym komfort cieplny

Kanały wentylacyjne

Podstawowym elementem systemu wentylacji, przeznaczone są do połączenia skrzynek rozdzielczych ze skrzynkami rozprężnymi i przesyłu powietrza wentylacyjnego

Dodatkowe funkcje

Do prawidłowego wykonania instalacji oraz podłączenia jej do centrali wentylacyjnej potrzebny jest osprzęt oraz akcesoria wykończeniowe i montażowe