536 295 454 697 452 855
Pn -Pt 7.00-17.00 Sob 7.30-12.00
Mickiewicza 1B/3 37-110 Żołynia k/Łańcuta
Close
Mickiewicza 1B/3 37-110 Żołynia k/Łańcuta
535 532 814 krystian@avitobudowa.pl
Gruntowy wymiennik ciepła (GWC)
Gruntowy wymiennik ciepła znacznie poprawia możliwości działania systemu rekuperacji oraz ma znaczący wpływ jeżeli chodzi o oszczędność ogrzewania naszego domu. GWC posiada specjalną czerpnię znajdującą się na zewnątrz, w pewnej odległości od budynku. Pobierane powietrze przekazywane jest do gruntu i pod ziemią przemieszcza się do znajdującego się w domu rekuperatora. Na pewnej głębokości grunt ma stałą temperaturę przez cały rok (ok. 7/8 °C), co w zależności od pory roku powoduje ocieplanie lub schładzanie transportowanych do naszego domu mas powietrza. W lecie nasz system rekuperacji będzie posiadał właściwości klimatyzacyjne (chociaż w pełni nie zastąpi klimatyzacji). Za to zimą będziemy otrzymywać powietrze cieplejsze niż na zewnątrz. Dzięki temu zaoszczędzimy wydatków związanych z ogrzewaniem naszego domu.
Biorąc pod uwagę wymienniki GWC możemy podzielić na:
  • przeponowe – wymiana powietrza zachodzi w rurach. Warstwa, w której znajdują się rury oddzielona jest specjalną warstwą izolacji wykonanej z tworzywa sztucznego.
    • rurowe (powietrzne) – najmniej skomplikowane i najczęściej stosowane rozwiązanie. Powietrze wyłapywane przez czerpnię rurami PCV przedostaje się do rekuperatora. Rury muszą mieć odpowiednią długość, aby powietrze zdążyło się nagrzać.
    • glikolowe – sposób działania jest tu podobny jak w przypadku wymiennika rurowego. Z jednym wyjątkiem. W rurach znajduje się będący pod ciśnieniem i krążący w obwodzie zamkniętym glikol. Układ ten wyposażony jest w zamiennik powietrze-glikol. Opcja z wymiennikiem glikolowym jest bardziej wymiennikiem rurowym, ale jednocześnie droższa.
  • bezprzeponowe – wymiana powietrza następuje w odpowiednio przygotowanej warstwie gruntu.
    • żwirowe – zaczerpnięte powietrze przedostaje się do wcześniej przygotowanej warstwy żwiru mającej objętość kilku metrów sześciennych. Z reguły wymiennik żwirowy powinien mieć dodatkowy wspomagający wentylator, gdyż sam w sobie jest mniej wydajny niż wymienione powyżej typy wymienników.
    • płytowe – powietrze przedostaje się do przygotowanej pod powierzchnią gruntu wyizolowanej strefy płytowej. Warstwa ta nie znajduje się tak głęboko jak wyżej wymienione typy wymienników. Pod względem efektywności działania wymienniki płytowe są jednak lepiej oceniane niż żwirowe gdyż są izolowane styropianem.

O rekuperacji

Rekuperacją nazywamy system wentylacji mechanicznej, polecany zarówno w przypadku nowych jak i rekonstruowanych obiektów

Rekuperatory

Usuwają zanieczyszczone powietrze z domu zastępując je świeżym, zewnętrznym i filtrowanym powietrzem, zapewniając przy tym komfort cieplny

Kanały wentylacyjne

Podstawowym elementem systemu wentylacji, przeznaczone są do połączenia skrzynek rozdzielczych ze skrzynkami rozprężnymi i przesyłu powietrza wentylacyjnego

Dodatkowe funkcje

Do prawidłowego wykonania instalacji oraz podłączenia jej do centrali wentylacyjnej potrzebny jest osprzęt oraz akcesoria wykończeniowe i montażowe